Metodický kurz výchovy k nenásilí
Další šíření myšlenky nenásilí proběhlo formou metodického semináře v Humanistickém centru v Praze v úterý 20.5. 2014 od 18 – 21 hod pod vedením lektorky Simony Heřtusové.
Kurzu se účastnilo šest pedagogů základních škol a měli možnost získat povědomí o projektu jako takovém, vyzkoušet si některé aktivity a získat odpovědi na své dotazy související s Výchovou k nenásilí. Zároveň dostali učitelé Manuál Výchovy k nenásilí.
Metodický kurz Výchovy k nenásilí
Jednodenní akreditovaný metodický kurz Výchovy k nenásilí pro učitele, vychovatele, pedagogické pracovníky a studenty pedagogiky má za cíl připravit lektory na výuku nenásilí, vybavit je podrobnou metodikou a manuálem snadno a přehledně využitelným při aktivitách a činnostech souvisejících s lidskými právy a nenásilím.
Kdy: kdykoliv na základě Vaší a naší dohody
Časová dotace: 6 hodin (ideálně 9 - 15 / 13 - 19h)
Kde: Ve vaší škole / obci / centru / ..
Cena: 300,- Kč za osobu + doprava (3,- Kč / km) (veškerý zisk bude věnován na projekt Park Studií a Reflexe Pravíkov - http://www.parkpravikov.cz/); v ceně CD s podrobným metodickým manuálem VKN
Vzdělávací cíl:
- Představit účastníkům projekt Výchovy k nenásilí a motivovat je, aby se k němu připojili, nebo se nechali inspirovat jeho částmi.
- Vybavit účastníky podrobnou metodikou a manuálem snadno a přehledně využitelným při aktivitách a činnostech souvisejících s lidskými právy a nenásilím.
- Účastníci si pod odborným vedením mohou prakticky vyzkoušet některé ukázkové aktivity z manuálu, formou společné diskuze zodpovědět veškeré nejasnosti, sdílet zkušenosti ze své praxe, přispět k vylepšení materiálů - díky tomu se budou cítit dostatečně připraveni na výuku semináře Výchovy k nenásilí.
- Účastníci by měli pochopit záměr projektu v celospolečenském kontextu, jeho důležitost a nutnost pro změnu přístupu od lhostejného k aktivně-nenásilnému.
Forma: Metodický seminář probíhá prezenčně, interaktivní prožitkovou formou spojenou s diskusí, skupinovou a samostatnou prací, výměnou a sdílením názorů a zkušeností. Volba jednotlivých zvolených aktivit je záměrně rozmanitá, aby účastníci mohli v rámci zachování plné pozornosti využívat různá psychofyzická centra. Lektor funguje během semináře spíše jako kouč či průvodce, plná aktivita je očekávána především od účastníků.
Průběh metodického kurzu:
1) Seznámení účastníků s obsahem, formou a cíli projektu Výchovy k nenásilí, fotoprezentace, prostor pro společnou diskuzi.
2) Ukázková práce s manuálem Výchovy k nenásilí (praktická ukázka jedné aktivity z každého bloku s aktivním zapojením účastníků, řízené předávání metodických dovedností)
3) Výměna zkušeností v daném oboru, náměty a návrhy k vylepšení a zdokonalení námi zpracovaného semináře.
4) Reflexe a obdržení osvědčení.
Kurz je akreditován MŠMT. Účastníci získají osvědčení o absolvování kurzu opravňující k práci s manuálem a lektorování semináře Výchovy k nenásilí
Postup při rezervaci:
1. Kontaktujte koordinátorku semináře telefonicky nebo mailem (Daniela Cachová, [email protected], tel. 724 785 876, www.komunita.org) a dohodněte si hodící se termín semináře.
2. Stáhněte si přihlášku, vyplňte ji a pošlete na [email protected] (přihláška se tím stává závaznou)
3. Do týdne dostanete odpověď s instrukcemi o platbě za seminář
Podrobné informace o semináři Výchovy k nenásilí:
Dvoudenní metodický kurz Výchovy k nenásilí pro učitele, vychovatele, pedagogické pracovníky a studenty pedagogiky
S násilím se setkáváme od nejrannějšího dětství a bereme jej často jako běžnou součást našeho života a normu chování. Porušování lidských práv se stalo všeobecně přijímanou skutečností. Přesto, že násilí ve většině formách odsuzujeme, jsme s ním vnitřně smířeni a nemáme chuť a energii tento svůj postoj jakkoliv měnit. S odůvodněním, že stejně nic nezmůžeme. Po našich dětech a žácích pak vyžadujeme, aby dodržovali stanovená pravidla, aby nešikanovali, neprali se, aby respektovali nás a své vrstevníky. Jak toho ale docílit, když před sebou vidí rezignované dospěláky, kteří nevěří, že stav věcí se dá změnit. Jejich vzorem jsou "moudří zkušení skeptici", kteří zapomněli, že každý člověk má potenciál změnit chod dějin, je-li přesvědčen, že se ubírají špatným směrem.
Žáci na základních školách mají velké množství znalostí, umí řešit kvadratické rovnice, znají nazpaměť mnoho chemických vzorců, pamatují si desítky letopočtů a životopisů, ale většinou ani netuší, že všichni lidé včetně jich samých mají svá práva, která jsou legálně uznávaná, nebo že důvodem agresivity spolužáka může být třeba domácí násilí, takže mu další facka od nás opravdu nepomůže. To, že děti - a nejenom oni - často oplatí kopanec kopancem a nadávku ještě sprostější nadávkou neznamená, že jsou mstiví a zkažení. Je to jen důsledkem toho, že nemají žádné lepší nástroje pro vyřešení dané situace.
Jedním z projektů Komunity pro lidský rozvoj je projekt „výchova k nenásilí“. V rámci tohoto projektu jsme vypracovali seminář pro žáky základních škol (5.-7. třída), který je inspirován obdobnými kurzy v zahraničí, naší vlastní humanistickou činností a aktivitami těch, kteří se na přípravě semináře podílí. Forma využívá moderních výukových metod a partnerského přístupu lektora k žákům s jejich co možná nejaktivnějším zapojením. Seminář je rozdělen do osmi tématických okruhů, jejichž obsahem je porušování lidských práv s důrazem na nenásilné způsoby řešení. Každý okruh, neboli blok je propojen s tím následujícím samostatným "domácím úkolem" ve formě zpravidla skupinového projektu, který umožní žákům prakticky využít a osvojit si to, s čím se teoreticky seznámili. Zároveň budou tyto projekty určitými spojovacími články mezi jednotlivými tématy. Celý seminář je ukončen presentačním "symposiem" pro rodiče, učitele a spolužáky, kde děti zábavnou a kreativní formou představí svou celoroční činnost.
Pro učitele a vychovatele, kteří nemají podmínky pro realizaci semináře jako celku v průběhu celého školního roku by neměl být problém využít jednotlivé bloky odděleně.
Témata obsažená v jednotlivých blocích jsou následující:
"0" blok: představovací seminář pro žáky a učitele
1. blok: úvod, nástin průběhu kurzu, seznámení, motivace, vlastní zkušenost násilí, druhy násilí aktivní
2. blok: nenásilí, vzory, hodnoty, role, vlastnosti, přednosti, chování, jednání
3. blok: lidská práva a jejich porušování
4. blok: diskriminace, rasismus
5. blok: domácí násilí
6. blok: násilí ve škole
7. blok: násilí ve světě
8. blok: konflikt a jak mu předcházet
9. blok: shrnutí bloků 1-8
10. blok: závěrečné symposium
Seminář probíhá třetím rokem s tím, že jsme nejprve vyzkoušeli jednotlivé bloky odděleně v rámci pilotního projektu, ve školním roce 2009-2010 pak probíhal seminář poprvé ve své komplexní podobě. Metodický manuál, který je pro výuku semináře vypracován je zatím otevřený a záleží na každém lektorovi, jak jej využije. Díky rozličnému charakteru jednotlivých žáků a tříd, jejich vyspělosti či rozdílným učebním postupům využívaných v hodinách je třeba pracovat s manuálem flexibilně a tvořivě. To, co může uspět v jedné třídě, může zcela propadnout v jiné. Zároveň počítáme s tím, že učitelé, kteří budou při svých hodinách seminář Výchovy k nenásilí využívat, přispějí svými zkušenostmi a komentáři ke zlepšení a zdokonalení semináře v budoucnu a společně tak vytvoříme nenásilnou metodiku použitelnou pro žáky všech věkových stupňů.
Cílem semináře není vytvořit dětskou skupinu "zachránců světa", ale probudit v dětech jakousi vnitřní citlivost k často opomíjeným problémům současnosti, otevřít je pro jejich další vývoj ve světě, kde ne všichni ví, co ve skutečnosti lidská práva znamenají. Řetězovou reakcí a aktivním přístupem účastníků kurzů nenásilí chceme docílit změny společenských hodnot a rozšíření nenásilného postoje. Zároveň chceme žáky hlouběji rozvíjet formou vzájemné spolupráce, pomoci, aktivního zodpovědného přístupu, vlastního plnohodnotného úsudku, tedy stylem, který pozitivně přispěje k formování jejich hodnot a postojů pro budoucnost.
Dvoudenní intenzivní metodický seminář Výchovy k nenásilí
O víkendu 26 - 27. 11. 2011 proběhlo v Parku studií a reflexe Pravíkov druhé kolo metodického semináře výchovy k nenásilí.
Kurz je zdarma, účastníci si hradí pouze:
Manuál výchovy k nenásilí (včetně CD) - cena je v jednání (dle počtu tisknutelných kusů - od 400 do 800,- Kč) - má-li někdo možnost a zájem vytisknout si v rámci ušetření manuál sám předem na vlastní náklady, můžeme jej zaslat v elektronické podobě (na semináři s ním ale budeme pracovat, takže je třeba zajistit jej předem)
Pobyt v Parku Pravíkov pro max. 10 osob - 150.- Kč / noc (možnost přijet už v pátek 25. 11)
Strava v Parku Pravíkov - 100,- Kč / den (snídaně, oběd, večeře, káva, čaj během dne)
Účast je třeba z důvodů omezené kapacity (max. 20 účastníků) potvrdit co nejdříve na uvedenou mailovou adresu. Ubytovacích míst je v Parku Pravíkov, kde bude seminář probíhat, pouze 10. V případě zájmu jsme schopni zajistit ubytování v 5km vzdálené Kamenici n/Lipou (cca 300,- Kč / noc)
Kontaktní informace:
Daniela Cachová
[email protected]
tel. 724 785 876
www.komunita.org
Kurz je zdarma, účastníci si hradí pouze:
Manuál výchovy k nenásilí (včetně CD) - cena je v jednání (dle počtu tisknutelných kusů - od 400 do 800,- Kč) - má-li někdo možnost a zájem vytisknout si v rámci ušetření manuál sám předem na vlastní náklady, můžeme jej zaslat v elektronické podobě (na semináři s ním ale budeme pracovat, takže je třeba zajistit jej předem)
Pobyt v Parku Pravíkov pro max. 10 osob - 150.- Kč / noc (možnost přijet už v pátek 25. 11)
Strava v Parku Pravíkov - 100,- Kč / den (snídaně, oběd, večeře, káva, čaj během dne)
Účast je třeba z důvodů omezené kapacity (max. 20 účastníků) potvrdit co nejdříve na uvedenou mailovou adresu. Ubytovacích míst je v Parku Pravíkov, kde bude seminář probíhat, pouze 10. V případě zájmu jsme schopni zajistit ubytování v 5km vzdálené Kamenici n/Lipou (cca 300,- Kč / noc)
Kontaktní informace:
Daniela Cachová
[email protected]
tel. 724 785 876
www.komunita.org
Výchova k nenásilí "cestuje" do Keni
V rámci metodického semináře moderních výukových metod s důrazem na nenásilnou komunikaci v srpnu 2011 představuje Komunita pro lidský rozvoj učitelům ZŠ v Keni v humanistickém komunitním centru Island of Hope na Ostrově Rusinga seminář Výchovy k nenásilí. Manuál Výchovy k nenásilí je až na jeho teoretické podklady čerstvě přeložen a sklízí nadšení účastníků semináře, kteří se okamžitě "mobilizují", aby co nejefektivněji předali toto knowhow ostatním kolegům a zájemcům. V současné době probíhají v blízkosti Rusinga semináře Výchovy k nenásilí, které lektorují právě účastníci metodického semináře.
1. Kolo metodického semináře Výchovy k nenásilí
O víkendu 15. - 16. 5. 2010 proběhl v Centru neziskových aktivity v Tyršově 1 v Praze dvoudenní metodický kurz pro lektory Výchovy k nenásilí.
Ve velice příjemné atmosféře jsme představili 14 účastníkům, převážně pedagogům záměr, formu a náplň jednoročního semináře Výchovy k nenásilí. Tento projekt jsme po dvouleté přípravě zrealizovali poprvé v druhém pololetí školního roku 2008/9 pilotním stylem na různých základních školách, od září 2009 pak probíhá ve své komplexní podobě na základní škole Dukelská v Českých Budějovicích.
Záměrem metodického kurzu bylo jednak představení projektu jako takového, dále motivace účastníků ke spolupráci na zkvalitňování a doplňování zpracovaných materiálů a v neposlední řadě inspirace k využívání vypracovaných materiálů na své škole. Účastníci měli možnost vyzkoušet si prožitkovou formou konkrétní aktivity ze semináře a projít si spolu s lektorkou všechny části metodického manuálu s prostorem pro komentáře a nápady. Velkým přínosem bylo seznámení s různými pohledy na dané téma, velice příhodné příklady z praxe každého z účastníků a možnost otevřené diskuse.
Za všechny, kdo se nějakým způsobem podílel na přípravě semináře Výchova k nenásilí děkuji všem účastníkům prvního metodického kurzu.
Daniela Cachová
Ve velice příjemné atmosféře jsme představili 14 účastníkům, převážně pedagogům záměr, formu a náplň jednoročního semináře Výchovy k nenásilí. Tento projekt jsme po dvouleté přípravě zrealizovali poprvé v druhém pololetí školního roku 2008/9 pilotním stylem na různých základních školách, od září 2009 pak probíhá ve své komplexní podobě na základní škole Dukelská v Českých Budějovicích.
Záměrem metodického kurzu bylo jednak představení projektu jako takového, dále motivace účastníků ke spolupráci na zkvalitňování a doplňování zpracovaných materiálů a v neposlední řadě inspirace k využívání vypracovaných materiálů na své škole. Účastníci měli možnost vyzkoušet si prožitkovou formou konkrétní aktivity ze semináře a projít si spolu s lektorkou všechny části metodického manuálu s prostorem pro komentáře a nápady. Velkým přínosem bylo seznámení s různými pohledy na dané téma, velice příhodné příklady z praxe každého z účastníků a možnost otevřené diskuse.
Za všechny, kdo se nějakým způsobem podílel na přípravě semináře Výchova k nenásilí děkuji všem účastníkům prvního metodického kurzu.
Daniela Cachová
letak_met.kurz_vychovy_k_nenasili_final.pdf | |
File Size: | 224 kb |
File Type: |